Kako napisati savršen poslovni plan!

Poslovni plan je pisani dokument koji sadrži detaljnu analizu o poduzetničkoj ideji, sa svime što je potrebno kako se ta ideja ostvarila.

 

Poslovni plan omogućuje da stvorimo jasnu viziju, formuliramo cilj, odredimo prioritete, ispitamo tržište, provjerimo konkurenciju te odredimo što želimo ponuditi na tržištu i kome.

 

Sigurno imate manje ili više definiranu sliku što želite raditi. Barem okvirno, znate kojim se stvarima želite baviti a kojima ne, što vam je bitno a što nije, s kim želite surađivati i kome želite prodavati svoje proizvode i usluge.

 

Kako napisati savršen poslovni plan?

 

Poslovni plan sastoji se od nekoliko ključnih elemenata koji čine plan temeljitim, dugoročno održivim i uspješnim. To su definiranje branda tvrtke, proizvoda i usluga, ciljne skupine, misije i vizije, analiza tržišta i konkurencije te financijski plan.

Sažetak osnovnih informacija o poslovanju

Prva stavka poslovnog plana je kratak sažetak osnovnih informacija o poslovanju.

Iako je ovo zadnji dio poslovnog plana koji ćete napisati, izvršni sažetak poslovnog plana predstavlja odskočnu dasku za ostatak plana.

U kratkim crtama detaljno će opisati osnovne informacije o tvrtki ( naziv tvrtke , lokaciju, broj telefona, radno vrijeme, itd.)

Zatim informacije o tome tko čini vaš tim i na koji način svaka osoba pridonosi razvoju vašeg poslovanja.

Sljedeće je opis proizvoda ili usluge koju namjeravate plasirati na tržište i kako se razlikuje od sličnih na tržištu.

Koje su trenutne potrebe tržišta te kako vaša tvrtka zadovoljava potrebe tržišta na način na koji nijedna druga tvrtka ne može.

 

2. Misija i vizija

Nakon sažetka osnovnih informacija o poslovanju, treba definirati misiju i viziju.

Izjava o misiji definira poslovanje tvrtke, njezine ciljeve i pristup za postizanje tih ciljeva.

Misija služi kako bi ukratko saželi što vaša tvrtka želi ostvariti na tržištu.

Vizija je podsjetnik što vaša tvrtka predstavlja. Cilj vizije je predstaviti tvrtku čitatelju na uvjerljiv i sažet način.

Elementi izjava o misiji i viziji često se kombiniraju kako bi dali izjavu o svrhama, ciljevima i vrijednostima tvrtke.

 

3. Cijevi

Ciljevi izražavaju željeno stanje ili rezultat koji se želi postići u određenom vremenu, a odnose se na veličinu i vrstu poslovanja, prirodu i raznolikost područja interesa i razinu uspješnosti.

Ciljevi pomažu pri određivanju smjera u kojem želite ići te prema cijevima radite strategiju za naredno vremensko razdoblje.

Za početak, odredite kratkoročne i dugoročne ciljeve za svoje poslovanje.

 

Kratkoročni cilj je nešto što želite postići u bliskoj budućnosti. To može biti danas, ovaj tjedan, ovaj mjesec ili ovu godinu.

 

Dugoročni cilj je nešto što želite postići daljnjoj budućnosti. Dugoročni ciljevi zahtijevaju vrijeme i planiranje. Za postizanje dugoročnih ciljeva obično je potrebno 12 mjeseci ili više.

 

Nakon što ste odredili ciljeve koje želite ostvariti, detaljnije ih razradite po "SMART modelu" određivanja ciljeva.

 

S.M.A.R.T. se sastoji od engleskih riječi:

 

Specific (hrv. specifičan)

Measurable (hrv. mjerljiv)

Achievable (hrv. ostvariv)

Relevant (hrv. relevantan)

Timely (hrv. vremenski definiran)

 

Specifičan znači da je cilj jasno određen. Iz cilja mora biti očito što osoba želi postići.

 

Mjerljiv znači da ga se može izmjeriti u nekoj jedinici bilo u novcu, prihodima, kilometrima, količini i slično.

 

Ostvariv znači da je cilj moguće postići. Realnije je postaviti rangove ciljeva odnosno kratkoročne i dugoročne ciljeve. Kada osoba ostvari jedan kratkoročni cilj sa zadovoljstvom i uspjehom, onda će si postaviti izazovniji i teži cilj.

 

Relevantan znači da je cilj realan. Realnost se nadovezuje na dostižnost jer ako se cilj ne usmjeri prema ostvarivom cilju, rezultata neće biti. Jedna je od čestih grešaka poslovanja je da im kratkoročni ciljevi nisu povezani sa dugoročnim ciljevima.

 

Vremenski definiran znači da je cilj vremenski određen. To znači da kod postavljanja ciljeva treba biti točan rok do kojeg se ti ciljevi trebaju ostvariti. Prilikom određivanja roka za ostvarivanje ciljeva treba biti što realniji.

 

4. Branding

U ovom dijelu plana potrebno je detaljnije razraditi pojedinosti o tvrtci.

Odredite ime tvrtke, slogan logo, još jednom zapišite viziju, odaberite boje po kojima želite da vaše poslovanje prepoznaje.

Koja je razlika između brenda i brendiranja?

 

Brend je ono što razlikuje jednu organizaciju od druge. Brend se obično sastoji od naziva, slogana, logotipa ili simbola, dizajna te glasa brenda. Također se odnosi na sveukupno iskustvo koje kupac prolazi u interakciji s tvrtkom.

Brendiranje je proces istraživanja, razvoja i primjene karakterističnih značajki tako da potrošači mogu početi povezivati vašu marku s vašim proizvodima ili uslugama.

Primjerice, brendovi poput Coca-Cole, Starbucksa, Nikea samo su neke od tvrtki koje imaju prepoznatljive logotipe, slogane, reklame i priče diljem svijeta.

 

5. Ciljana publika

Tko je vaša idealna publika?

 

Idealna publika je naziv za polu-fiktivni prikazi vaših idealnih kupaca na temelju podataka i istraživanja te stvarnih podataka o vašim postojećim kupcima.

Prilikom izrade osobnosti kupca razmislite o uključivanju demografskih podataka kupaca, obrazaca ponašanja, motivacije, ciljeva, želja i potreba.

 

Kome želite ponuditi svoje proizvode i usluge? Koje su potrebe vaših kupaca i kako ćete ih zadovoljiti te pružiti vrijednost kupcima da izaberu baš vas? Kako ćete izgraditi svijest i zadržati lojalnost? To su samo neka pitanja na koja bi ste trebali imati odgovor prilikom pisanja poslovnog plana.

 

Što bolje upoznate svoje kupce i fokusirate se na manje grupe korisnika to ćete imati kupce koji će stvarno koristiti vaš proizvod i uslugu.

 

6. SWOT Analiza

Analiza okruženja ili okoline podrazumijeva istraživanje svih važnijih karakteristika kako vanjskog tako i unutarnjeg okruženja sa svrhom identifikacije strateških čimbenika koji će odrediti budućnost poduzeća.

 

Najjednostavnija i najtočnija metoda analize je SWOT analiza.

 

Definira se kao sredstvo za analizu situacije poduzeća. Njome se identificiraju ključni čimbenici iz vanjskog okruženja koji se prepoznaju kao prilike ili prijetnje i čimbenici iz unutarnjeg okruženja a mogu se opisati kao snage ili slabosti.

 

  • Prednosti: U čemu smo dobri?
  • Nedostaci: Što možemo bolje?
  • Prilike: Kako možemo poboljšati poslovanje?
  • Opasnosti: Što se događa izvan ili unutar tvrtke, a moglo bi imati negativan utjecaj na poslovanje?

 

Zapišite odgovore na sva pitanja kako bi imali detaljan uvid u stvari koje vaše poslovanje radi dobro, a na kojim stvarima još treba raditi.

 

4. Analiza tržišta i konkurencije

Svaka dobra tvrtka napravit će sveobuhvatnu analizu tržišta na koje ulazi.

 

Koje su trenutne potrebe tržišta i na koji način će vaše poslovanje doprinijeti zadovoljenju tih potreba. Ovaj odjeljak objašnjava specifične probleme koje vaša tvrtka rješava unutar tržišta i kako ih rješava.

 

Objektivno ćete sagledati konkurenciju u svojoj industrijskoj grani kako biste odredili gdje se vaše poslovanje uklapa. Ne zaboravite napisati kako vaša tvrtka može unaprijediti već viđeno i kako će te se istaknuti.

 

7. Ponuda usluga

U ovom dijelu poslovnog plana napišite koje proizvode i usluge želite ponuditi na tržištu. Uz proizvode i usluge napišite i cijene koje bi ste naplaćivali. Ne zaboravite na sustav PDV-a i obavezno provjerite kako se kreću cijene na tržištu i kod vaše konkurencije.

 

8. Troškovi poslovanja

Svako poslovanje osim o imenu i brendu, traži i podatke o financijskom dijelu poslovanja koji je jednako važan za uspjeh poslovanja tvrtke.

Za početak napišite sve što vam je potrebno za financiranje poslovanja. Proučite zakone vezano za vrstu poslovanja i djelatnosti povezane sa vašim proizvodima i uslugama. Otvorite poslovni bankovni račun, nabavite broj telefona za poslovanje, mail adresu, web stranicu, fizičku lokaciju. Ne zaboravite na autorska prava, proučiti sustav zapošljavanja, te odabrati način plaćanja proizvoda i usluga koje tvrtka nudi.

 

Nabavite potrebnu opremu i materijale (uredski materijal, alati, inventar itd.).

Potražite savjet od stručnjaka (odvjetnik, računovođa, savjetnik itd.) vezano za pravna pitanja ukoliko je potrebno. Prijavite se za sve potrebne poslovne licence i dozvole.

 

Zaključak

 

Imati jasan, definiran i dobro promišljen poslovni plan, ključan je prvi korak za uspostavu poslovanja za dugoročni uspjeh.

Poslovni plan služi kao podsjetnik u kojem smjeru želite da vaša poduzetnička ideja, a na kraju i vaše poslovanje ide. Dobar je podsjetnik što želite postići i strategiju kako to postići. Za pomoć pri izradi poslovnog plana, slobodno nam se javite!

Add comment

Comments

There are no comments yet.