KAKO FUNKCIONIRAJU TRAŽILICE?
"68% online iskustva započinje s tražilicama" (HubSpot,2021).
Da bismo mogli shvatiti što je optimizacija za tražilice, prvenstveno treba shvatiti kako rade pretraživači (u daljnjem tekstu: tražilice).
Internet tražilice (Google, Yahoo, Bing) pomažu korisnicima pronaći informacije koje se nalaze na internet stranicama. Kada postavimo određeni upit (riječ/izraz) u tražilicu, pretraživači (računalni roboti) skeniraju katalog web stranica dok ne pronađu relevantne web stranice koje nude odgovor na postavljeni upit.
Svrha tražilica je pomoći korisnicima pronaći ono što traže. Pretražuju sve, od web stranica, dokumenata, slika, videa, oglasa, karata kako bi dostavili što kvalitetnije informacije.
Kada naprave listu relevantnih web stranica, rezultate pretraživanja podijele u dvije kategorije: neplaćene i plaćene.
Neplaćeni rezultati pretraživanja (organsko pretraživanje) najbolje odgovaraju unesenom upitu u obliku organske forme (na temelju kvalitete sadržaja i relevantnosti).
Plaćeni rezultati pretraživanja (oznaka AD/ Oglas) najbolje odgovaraju unesenom upitu u obliku plaćenih oglasa. Oglasi se prikazuju ovisno o podudaranju te na temelju licitacije (bid-anje za oglasni prostor). No bitno je naglasiti kako neovisno o licitaciji, gledaju se kvaliteta sadržaja, ključne riječi i djelatnost.
ŠTO JE OPTIMIZACIJA ZA TRAŽILICE?
"53% web prometa dolazi kroz organsko pretraživanje" (HubSpot,2021).
Optimizaciju za tražilice (u daljnjem tekstu: SEO) možemo definirati kao prilagodbu kvalitete i kvantitete web stranice tražilicama, kako bi web stranica bila što bliže prvoj poziciji u rezultatima pretraživanja.
Cilj optimizacije za tražilice je povećanje posjećenosti web stranice putem organske pretrage (ne plaćenih oglasa u rezultatima pretraživanja-SERP). SEO optimizacija je besplatna, ali je istovremeno kontinuirani proces koji se ne događa preko noći, te treba biti uporan i strpljiv.
Osnova svake optimizacije za tražilice su ključne riječi, sadržaj web stranice te povratne veze.
1. Ključne riječi (eng.keywords)
Ključne riječi su osnova optimizacije za tražilice. Možemo ih definirati kao riječi koje kupci upisuju u tražilicu kada pretražuju internet. Nakon postavljenog upita, tražilica pretražuje sve web stranice s traženom riječi/frazom. Ako vaša web stranica odgovara postavljenom upitu, algoritam će web stranicu rangirati bliže prvoj poziciji u rezultatima pretraživanja.
Kako odrediti ključne riječi?
Prvenstveno treba otkriti koje ključne riječi koriste vaši potencijalni kupci, ali i konkurencija. Te ključne riječi osnova su za sadržaj koji ćete nuditi na web stranici.
Po tim riječima/izrazima definiramo poslovanje. Ključne riječi u sav sadržaj na web stranici treba prirodno ukomponirati u sadržaj. Tako kada potencijalni kupci pretražuju npr. "Slastičarnice Zagreb" vaša web stranica bude među prvima u rezultatima pretraživanja, a to ste dobili na temelju kvalitetnog sadržaja i dobro definiranih ključnih riječi.
Za mala poduzeća ili za ona koja tek kreću u poslovanje, najbolje je koristiti long-tail ključne riječi ( proširene ključne riječi). To su fraze od 4 ili više riječi te je za njih manja konkurencija i broj pretraživanja na mjesečnoj razini.
2. Sadržaj (eng.Content)
Da bi se postigla relevantnost autoritativnost web stranice na tražilicama, potrebno je stvarati kvalitetan, autentičan sadržaj koji će vašim kupcima nuditi određenu vrijednost. Sadržaj može biti informativnog karaktera, edukativnog ili šaljivog-ovisno o tome što želite nuditi kupcima i po čemu želite biti prepoznatljivi.
Sadržaj za web stranice čini svaki oblik sadržaja koji je napisan sa svrhom privlačenja prometa s tražilica na web stranicu. To može biti blog, stranica o proizvodima, članak, vodič, video i infografika. Bilo koji navedeni oblik sadržaja mora biti na web stranici vidljiv i promoviran putem povratnih veza izvan web stranice.
3. Povratne veze
Povratne veze su, uz ključne riječi, osnova SEO optimizacije, jer se na temelju njih određuje rangiranje web stranice.
Postoje tri vrste povratnih veza. Veze unutar same web stranice, veze koje idu s vaše web stranice prema drugim web stranicama te veze koje vode s drugih web stranica prema vašoj. Ova zadnja vrsta veza najvažnija je za rangiranje.
Što web stranica ima više povratnih veza s provjerenih i kvalitetnih web stranica, to znači da puno ljudi na internetu smatra da web stranica ima dobar sadržaj. Tražilicama je to signal da je web lokacija provjerena i kvalitetna.
Samim time, web stranica ima bolji položaj u rezultatima pretraživanja. Bitno je naglasiti kako je za povratne veze bitna kvaliteta, a ne kvantiteta. Jedna povratna veza s dobre web stranice vrednija je od deset povratnih veza s lošije web stranice.
Kvalitetnim i jedinstvenim sadržajem prirodno ćete privući povratne veze s drugih web stranica. Tako ćete ostvariti autoritativnost i biti na prvoj poziciji u rezultatima pretraživanja.
POVIJEST OPTIMIZACIJE ZA TRAŽILICE
Koliko puta ste pretraživali određen pojam i kada biste kliknuli na web stranicu, ona ne bi imala veze s vašim upitom?
To se događalo zato što bi se na određenim stranicama koristio tzv. keyword stuffing (hrv.gomilanje ključnih riječi) koji nije imao veze s postavljenim upitom. Osim gomilanja ključnih riječi, često bi se gomilale veze te objavljivao sadržaj koji je bio skriven, dupliciran ili pak kopija tuđeg rada- sve kako bi se pretekla konkurencija. Samim time sadržaj je bio nekvalitetan te nije nudio odgovor na upit korisnika.
Takvo ponašanje na internetu naziva se još i "black SEO hat". Ako Google uoči korištenje black SEO hat tehnike na web stranici, posljedice mogu biti lošija pozicija u rezultatima pretraživanja nego što je bila do sad ili u najgorem slučaju, brisanje web stranice iz SERP-a.
Google zato 2015. godine uvodi novi algoritam (Penguin algoritam) kako bi se izbjeglo korištenje black SEO tehnike. Kreiranje kvalitetnog i personaliziranog sadržaja, korištenje relevantnih ključnih riječi te kvalitetnih veza odlika su tzv. "white SEO hat" tehnike koja je danas nužna ukoliko želite biti uspješni te biti među prvima u rezultatima pretraživanja na Google-u.
FUNKCIJA SEO OPTIMIZACIJE
SEO optimizacija ima tri glavne funkcije. To su pretraživanje, indeksiranje i rangiranje.
Da bi se pojavili među prvim rezultatima pretraživanja, potrebno je proći tri faze. To su pretraživanje (eng.discovery-crawling), indeksiranje (eng.relevance) te rangiranje (eng.authority stage).
1. Pretraživanje
Sve web stranice na internetu nalaze se u obliku dokumenta. Roboti (crawleri) konstantno pretražuju internet u potrazi za novim web stranicama tj.dokumentima te ih spremaju u svoju arhivu.
2.Indeksiranje
Nakon pretraživanja, roboti analiziraju web stranicu te određuju koliko je sadržaj relevantan na temelju ključnih riječi koje se nalaze na stranici. Najjednostavniji signal da su informacije s web stranice relevantne je taj da sadržaj web stranice sadrži iste ključne riječi kao i upit za pretraživanje.
3.Rangiranje
Tražilice rangiraju sadržaj web stranice u rezultatima pretraživanja na temelju SEO autoritativnosti. Autoritativnost web stranice direktno utječe na rangiranje web stranice u rezultatima pretraživanja! Kako? Na temelju povratnih veza! Vrijednost web stranice tražilice određuju na temelju tri stvari- puno se priča o web stranici na drugim web stranicama, puno drugih web stranica nadovezuje se na nju te je citirana puno drugih radova.
Bolja autoritativnost (rangiranje) znači 2 stvari:
Priprema web stranice da njen pronalazak i pretraživanje od strane tražilica bude jednostavan putem ispravno određenih ključnih riječi koje su prirodno ukomponirane u sadržaj web stranice. Sadržaj koji kreirate treba biti jedinstven, kvalitetan i nuditi odgovore na probleme kupaca. Sadržaj= pretraživanje i indeksiranje. Kvalitetan sadržaj= kvalitetne povratne veze=bolja pozicija u rezultatima pretraživanja.
VRSTE OPTIMIZACIJE ZA TRAŽILICE
Postoje četiri vrste optimizacije za tražilice- tzv. On site SEO, Off site SEO, tehnički SEO i lokalni SEO.
1.On site SEO
Odnosi se na optimizaciju unutar same web stranice. Prvi korak On site optimizacije je osigurati kvalitetan i jedinstven sadržaj. Nakon toga, slijede određene smjernice kako taj sadržaj poboljšati za tražilice. Na web stranici postoje određeni elementi koji tražilicama govore o čemu web stranica govori. To su meta naslov i meta opis. Oboje moraju biti kratki, sadržavati ključne riječi i sadržavati opis web stranice. Osim njih, pravilno definiran URL, ključne riječi i povratne veze, samu neke od stvari na koje treba obratiti pozornost tijekom kreiranja, ali i održavanja web stranice.
2.Off site SEO
Off site optimizacija odnosi se na optimizaciju za tražilice izvan web stranice. Odnosi se na društvene mreže, blog, forum, email marketing, Dijeljenje sadržaja izvan web stranice nema izravan utjecaj na bolju poziciju u rezultatima pretraživanja, ali je dobar način za povezivanje i komunikaciju sa kupcima te za jačanje branda i promociju web stranice.
3.Tehnički SEO
Tehnički SEO je vrsta SEO optimizacije koja se odnosi na poboljšanje tehničkog djela web stranice, kao što su responzivni dizajn (prilagođavanje web stranice svim uređajima), jednostava navigacija unutar web stranice, Canonical tag (rješenje za dupli sadržaj), brzina učitavanja stranice kako bi tražilica što bolje pretražila i indeksirala stranicu.
4.Lokalni SEO
Lokalni SEO je vrsta optimizacije za tražilice koja se odnosi na specifičnu geografsku lokaciju. Recimo da pružate usluge u određenom gradu ili specifičnom geografskom području ( Zagreb ili Zagrebačka županija). Lokalni SEO omogućava da povećate online prisutnost u svojem gradu te nudite sluge lokalnom stanovništvu. Kreiranje profila na Google my Business-u omogućava da pri lokalnom pretraživanju primjerice "Slastičarnice Zagreb", bude prikazana vaša web stranica sa svim osnovnim podacima.
PRIMJENA SEO OPTIMIZACIJE U PRAKSI
Strategija je nužan proces koji započinje određivanjem ciljeva. Najčešći ciljevi su izgradnja online branda, bolja konkurentnost na tržištu, povećanje prodaje na web stranici, konverzije, promjena potencijalnih klijenata u kupce, veći angažman klijenata te bolja pozicija u rezultatima pretraživanja.
Ciljeve je najbolje odrediti na temelju SMART modela. Prema modelu, cilj mora biti specifičan, mjerljiv, ostvariv, realističan i vremenski ograničen.
Recimo da imate svoju fizičku tvrtku u kojoj nudite slastičarske usluge. Želite postati vidljivi te konkurentni i u online svijetu. Po SMART modelu, cilj bi trebao izgledati ovako: "U sljedećih 6 mjeseci želimo postati vidljivi za barem 100 novih klijenata te povećati prodaju za 20% putem web stranice".
Kako biste mogli mjeriti uspješnost SEO strategije, potrebno je pratiti ključne pokazatelje uspješnosti (eng.KPI). To su mjerenja pomoću kojih se možete usmjeriti na najvažnije podatke za postizanje ciljeva i mjerenje napretka. KPI na koje se treba usmjeriti su organski promet, prosječno vrijeme provedeno na web stranici, konverzije, rangiranje ključnih riječi, kvaliteta prometa koja dolazi na web stranicu. Praćenje KPI-ja za SEO je važan dio svake uspješne SEO strategije. Ovdje veliku ulogu imaju Google Analytics i Google Search Console pomoću kojih možete mjeriti uspješnost strategije.
Pri pisanju sadržaja za web stranicu treba imati na umu da sadržaj treba biti kvalitetan i nuditi određenu vrijednost kupcu. Kvalitetnim sadržajem steći ćete nove klijente, stvoriti odnos povjerenja te biti prepoznati kao kvalitetna web stranica od strane Google-a. Zapamtite, dobra optimizacija za tražilice rađena je i za ljude i za tražilice.
ZAKLJUČAK
---> Za uspješnu optimizaciju za tražilice, za početak je važno shvatiti kako funkcioniraju tražilice.
--> Trendovi i pravila za tražilice se mijenjaju, zato radite svoju SEO optimizaciju u skladu s njima. Implementirajte ih tako da poštujete pravila, a da pri tome budu u skladu s vašim poslovnim ciljevima i strategijama.
--> Upoznajte svoju publiku te radite kvalitetan sadržaj koji će nuditi vrijednost i služiti za povezivanje s njima.
-->Ključne riječi treba dobro definirati te pratiti njihovu uspješnost.
--> Povežite web stranicu s Google Analytics-om i Google Search Console-om kako bi u svakom trenu imali uvid u funkcioniranje web stranice i po potrebi uvedite potrebne promijene.
Optimizacija za tražilice nije jednostavan zadatak, ali je nu
Add comment
Comments