Google Ads- div oglašavanja na tražilicama
Ako razmišljate o trošenju proračuna na plaćeno oglašavanje kako bi dosegli više ljudi, onda taj novac želite potrošiti na pravom mjestu. Google Ads idealno je mjesto za angažiranje kupaca ciljanim porukama u najvažnijim trenucima.
Najnoviji podaci pokazuju da Google obrađuje više od 99 000 pretraživanja svake sekunde. To čini više od 8,5 milijardi pretraživanja dnevno (Internet Live Stats, 2022).
U nastavku slijedi sve što trebate znati o oglašavanju na Google Ads te savjeti i trikovi kako napraviti uspješnu online plaćenu kampanju.
Što je Google Ads?
Google Ads (Google AdWords) je platforma za plaćeno oglašavanje proizvoda i usluga na internetu. Svrstavamo ga u kategoriju marketinga za tražilice (eng. SEM). Oglasi se prikazuju u Google rezultatima pretraživanja (eng.SERP), te na partner stranicama Googlea (Gmail, YouTube i drugim web lokacijama). O oglašavanju online i važnosti za online uspijeh pisali smo ovdje.
Google Ads je ciljano oglašavanje proizvoda i usluga korisnicima interneta koji traže ono što vi nudite. Razvija se svijest o postojanju branda te se angažiraju korisnici da kupe vaš proizvod ili uslugu dok pretražuju internet i to na svim uređajima- laptopu, kompjutoru, tabletu i mobitelu.
Prednosti oglašavanja na Google
Prednost online oglašavanja je svakako prikaz oglasa pravim ljudima na pravom mjestu i u pravo vrijeme. Neovisno o tome jeste li mala tvrtka s 2 zaposlena ili velika sa 100+ zaposlenih.
Kako funkcionira Google Ads?
Kada korisnik pretražuje određen pojam (u ovom slučaju proizvod ili uslugu) te se taj pojam podudara s vašim oglasom, Google ga prikazuje u rezultatima pretraživanja i na Google partner stranicama ovisno o kampanji (cilju, ključnim riječima, kupcima te djelatnosti).
Pri postavljanju kampanje targetira se točno određena skupina ljudi za koju se smatra da će vaš oglas biti točno ono što traže. Odabiru se ključne riječi vezane za oglas koje potencijalni kupci koriste kad pretražuju usluge ili proizvode koje nudite na točno određenoj lokaciji u određeno vrijeme i na odabranim uređajima. Kontrolirate svoj budžet i način plaćanja te u bilo kojem trenutku možete vidjeti kako napreduje kampanja. Također, niste ograničeni na jednu kampanju, možete imati oglasa koliko želite i sve ih možete pratiti i mjeriti.
Postupak postavljanja Google Ads
Za početak, kreirate račun te otvarate Google Ads profil.
1. Odabir plana.
To mogu biti posjete vašoj fizičkoj lokaciji, povećanje broja posjetitelja web-lokacije ili više telefonskih poziva vašoj tvrtki.
2. Odabir cilja.
Cilj odabirete na temelju radnje koju želite da vaši potencijalni kupci poduzmu. Upisujete naziv tvrtke (web lokaciju) te odredišnu stranicu web lokacije na koju želite da kupci dođu nakon što kliknu oglas (eng. Landing page).
3. Odabir vrste kampanje.
Možete birati između pametne kampanje, izrade jedinstvene kampanje za ostvarivanje cilja ili kampanje za dosezanje novih korisnika.
4. Naziv kampanje.
Odabirete naziv kampanje i na što se želite usredotočiti u kampanji ( klikovi, konverzije ili stopa pojavljivanja).
5. Izrada oglasa.
Oglas se sastoji od 3 naslova, 2 opisa te opcije dodavanja broja telefona. Svaki naslov oglasa može mati maksimalno 30 znakova (90 znakova sveukupno), a opis maksimalno 90 znakova (180 znakova sveukupno).
6. Ključne riječi.
Birate ključne riječi relevantne za vaše poslovanje i oglas.
7. Lokacija oglašavanja.
Odabirete geografsko područje na kojem bi se vaš oglas trebao prikazati. To može biti mali radijus oko tvrtke ili šire, kao što su gradovi, regije ili cijela država.
8 Postavke proračuna i plaćanja.
Prilikom postavljanja proračuna birate maksimalni iznos koji ste spremni platiti kada netko klikne na vaš oglas. Dnevni proračun je iznos koji ste spremni platiti svaki dan u prosjeku za svaku kampanju pojedinačno.
Bid je iznos koji ste spremni platiti za 1 klik na oglas, 1000 impresija ili 1 konverziju (ovisno o vrsti reklame). Iznos može varirati, ali nikad ne prelazi maksimalni iznos proračuna. Reklamu plaćate samo kada netko klikne na vaš oglas.
Plaćanje Google Ads reklama
CPC , CPM, CPA tri su načina plaćanja ovisno o vrsti reklame.
- Cijena po kliku (CPC)
Metoda plaćanja tekstualnih oglasa. Plaća se samo kada netko klikne na oglas. Naplaćuje se iznos jednak ili manji od licitacije (eng. bid-najmanji iznos koji ste spremni platiti za klik na oglas). Licitacija se određuje na temelju ključne riječi, kvalitete oglasa i samoj djelatnosti. Najbolja je opcija ako su ciljevi klikovi ili promet prema web stranici.
- Cijenu po pojavljivanju (CPM)
Metoda plaćanja Display oglasa. Plaćate ovisno o tome koliko je puta oglas prikazan (nakon što prođe 1000 impresija).
- Cijena po interakciji (CPA)
Metoda plaćanja za online trgovine i videozapise. Plaćate kada korisnik završi unaprijed definiranu akciju (konverziju).
Konverzije su željene akcije unaprijed određene, a za koje želimo da ih klijenti naprave (pregled videozapisa, prijava na newsletter, online kupnja, poziv, itd.).
Vrste oglasa na Google Ads
Postoji pet vrsta oglasa na Google Ads.
- Tekstualne kampanje
Tekstualna reklama (oznaka Ad/oglas) , a može se prikazivati na stranicama rezultata Google pretraživanja kad netko pretražuje proizvod ili uslugu sličnu vašoj i na Google partner stranicama. Omogućuje potencijalnim klijentima da saznaju za vašu tvrtku, proizvode ili usluge koje nudite, uzmu ih u obzir prilikom kupovine i na kraju poduzmu željenu akciju. Sastoje se od naslova, URL-a, opisa te je moguće dodati tzv. dodatke (eng.Extensions). Tekst oglasa mora sadržavati ključne riječi navedene u oglasnoj skupini-pogotovo naslov.
- Display kampanje
Oglasi su obično u obliku slike, a pojavljuju se na web-lokacijama ili u aplikacijama koje vaši korisnici posjećuju na cijelom internetu (preko 2 milijuna web lokacija).
- Videokampanje
Oglasi su u obliku videozapisa u trajanju od obično 5 ili 15 sekundi, a pojavljuju se prije ili tijekom sadržaja na YouTubeu, Google network mreži te aplikacijama.
- Shopping kampanje
Oglasi se pojavljuju na Google shoppingu te u Google rezultatima pretraživanja. Pogodne za online trgovine i e-commerce.
- Reklame za aplikacije
Pojavljuju se na Google rezultatima pretraživanja, Google Play-u i YouTube-u.
Kako napraviti kvalitetan oglas?
Kao primjer uzeti ćemo tekstualni oglas.
Tekstualni oglas sastoji se tri elementa:
- Naslov
Naslov je prva stvar koju kupci vide stoga je bitno da sadrži konkretne informacije o tvrtki, proizvodima ili uslugama koje oglašavate. Ključne riječi vezane za vaše poslovanje trebaju biti dio naslova te naslov treba biti upečatljiv i treba zaokupiti pažnju.
- Opis
Opis služi kako bi detaljnije pojasnili pojedinosti o tome što nudite ili zašto bi kupci trebali posjetiti vašu web stranicu. Kao i kod naslova, ne zaboravite na ključne riječi.
- URL
URL se odnosi na stranicu na koju će korisnici vaše stranice stići nakon što kliknu na vaš oglas. Ovo bi uvijek trebala biti stranica na kojoj se nalaze detaljnije informacije o proizvodu ili usluzi koja se nudi u oglasu.
Da bi napravili kvalitetan oglas kojima ćete privući pažnju potencijalnih klijenata i ostvarili konverziju potrebno je napisati dobar oglas sa svim potrebnim informacijama te s jasnim pozivom na akciju.
Kako Google određuje kvalitetu oglasa?
Na temelju kvalitete samog oglasa ( da li oglas sadrži sve potrebne informacije) , kvalitetno odabranih ključnih riječi vezanih za vaše poslovanje te proizvoda ili usluga koje oglašavate.
- Ključne riječi
Ključne riječi koje birate prilikom kreiranja oglasa moraju se podudarati s izrazima koje bi potencijalni kupci upotrijebili prilikom pretraživanja proizvoda ili usluga koju vi nudite. Mogu se sastojati od samo jedne riječi ili skupa povezanih riječi tj. fraza.
- Široko podudaranje (Broad match)
Najšire je podudaranje odabranih ključnih riječi. Oglas se prikazuje i kada su utipkane pogrešne riječi te sinonimi. Upisuje se samo riječ bez ikakvih znakova. Sadrži rizik visokog troška uz male konverzije, ali dostiže širi spektar korisnika.
- Modifikator širokog podudaranja
Dodajući znak + uz ključnu riječ širokog podudaranja, znači da ta riječ mora biti dio fraze kako bi se pojavila u pretraživanju, što omogućuje veću kontrolu prikazivanja oglasa.
- Izraz podudaranje (Phrase match)
Oglasi se prikazuju za pretraživanja u kojima se podudara fraza ili bliske varijacije te fraze. Ovaj način podudaranja efektivan je za upotrebljavanje rečenica u pretraživanju. Dodaju se navodnici.
- Točno podudaranje (Exact match)
Oglas se prikazuje kada se upiše u potpunosti ista ključna riječ/fraza ili njegove bliske varijacije koje mogu uključivati promjenu redoslijeda riječi uz uvjet da izraz ne mijenja značenje.
- Negativne ključne riječi (Negative keywords)
Omogućuje pretraživanje bez određenih riječi, odnosno navedene riječi isključuju naš oglas iz prikazivanja s tim pretraživanjem. Ispred riječi/fraze dodaje se znak minus.
Dva su mjerenja bitna za bolji položaj u rezultatima pretraživanja i konverzije.
- Ocjena kvalitete oglasa (eng. Quality Score)
Pokazuje koliko su ključne riječi koje smo izabrali relevantne za oglas. Ako je kvaliteta oglasa dobra, pozicija oglasa je bolja te su manji troškovi oglašavanja.
- Rang oglasa (eng.Ad rank)
Mjerenje koje pomaže odrediti gdje će se pokazivati naš oglas u usporedbi s drugim oglasima na Googleu. Određuje se na temelju kvalitete ključnih riječi te sadržaja samog oglasa.
10 savjeta za savršen oglas na Google Ads
- Odredite što želite postići plaćanim oglašavanjem te napravite plan.
- Odredite tko su vaši potencijalni kupci- kome želite pokazati svoje proizvode ili usluge i tko bi bio zainteresiran za njih.
- Probajte razmišljati kao kupci – što traže, s kojim problemima se susreću, kako bi vaši proizvodi ili usluge riješili njihov problem te na kakav oglas bi kliknuli.
- Razmislite koje su vaše prednosti i izdvojite ih te se tako istaknite od konkurencije.
- Ponudite posebne ponude koje kupci neće moći odbiti. Popust, besplatna dostava, 1+1 gratis.
- Ključne riječi koje ćete koristiti u kampanji i pri pisanju oglasa neka budu vezane za vaše poslovanje.
- Ne zaboravite na one ključne riječi koje vaša ciljana publika koristi kada pretražuje proizvode ili usluge koje nudite. Koristite tzv. longtail ključne riječi.
- Pazite na broj riječi u naslovu i tekstu oglasa kako bi oglas bio što relevantniji te bio u boljoj poziciji u rezultatima pretraživanja.
- Uključite poziv na radnju – jasno izrazite u oglasu što želite da kupac napravi nakon što vidi oglas-primjerice "prijavite se na newsletter", ''registrirajte se'', ''kupite odmah'', ''naručite odmah".
- Ne zaboravite pratiti napredak kampanje kroz mjerenja i analitiku.
Zaključak
Google Ads najbolja je platforma za online oglašavanje koja trenutno postoji uz minimalne troškove, a velike rezultate.
Omogućuje razne vrste oglašavanja, ovisno o tome koji vam je cilj te što želite postići. Omogućava točno određeno ciljanje korisnika i lokacije ovisno o tome koga i na kojem području želite targetirati. Proračun je prilagodljiv ovisno o tome koliki vam je proračun te postoji opcija za pokretanja/zaustavljanja oglasa u bilo kojem trenutku.
Ukoliko trebate pomoć oko Google Ads slobodno nam se javite!
Add comment
Comments