Kao poduzetnik, morate učiniti pomalo od svega kako bi vaše online poslovanje uspjelo.
Jedna od tih stvari je znati kako generirati više prometa prema vašoj web stranici, a samim time i položaj na prvoj stranici pretraživanja.
Postoji mnogo načina na koji to možete učiniti, ali najbolja metoda je optimizacija za tražilice (SEO).
Što je optimizacija za tražilice?
Optimizacija za tražilice je metoda generiranja besplatnog, neplaćenog prometa s tražilica na web stranicu.
Cilj optimizacije za tražilice je rangirati vašu web stranicu na vrh tražilica za vaše ciljane ključne riječi.
Na taj način optimizacija direktno utječe na vidljivost i rangiranje vaše web stranice u rezultatima pretraživanja.
Što imate bolju SEO strategiju, bolja je i pozicija u rezultatima pretraživanja. Time se povećava vidljivost web stranice, što dovodi do više posjetitelja i na kraju konverzija te prodaja.
Bez obzira na to koliko su sjajni vaši proizvodi ili koliko je dobro dizajnirana vaša web stranica, bez dobre SEO strategije male su vam šanse za rangiranje na Googleu ili bilo kojoj drugoj tražilici.
Zašto je SEO važan na stranici?
Optimizacija za tražilice je važna na web stranici jer osigurava tražilicama niz signala koji im pomažu razumjeti sadržaj stranice.
Tijekom procesa indeksiranja i rangiranja, tražilice pokušavaju povezati web stranice s ključnim riječima i pojmovima za pretraživanje koje korisnici upisuju u okvir za pretraživanje.
Pomoću SEO elemenata na stranici možete voditi tražilice prema kojim ključnim riječima želite da rangiraju vaše stranice.
Krajnji cilj SEO-a na stranici je govoriti "jezikom tražilica" i pomoći tražilicama da razumiju značenje i kontekst vaših stranica.
Tako će tražilice rangirati vašu web stranicu na vrhu tražilica za vaše ciljane ključne riječi.
SEO tehnike koje će vam pomoći postati prvi na Googleu
- Meta naslovi i meta opisi
Kada tražilice 'čitaju' vaše stranice, između ostalog, provjeravaju meta naslov stranice i meta opis stranice. One to čine jer trebaju razumjeti o čemu se radi na stranici , a zatim će rangirati vašu stranicu.
Meta tagovi su službeni opisi svake web stranice. Oni obavještavaju tražilice o sadržaju vaše web stranice te im pomažu pri odluci da li je vaša stranica relevantna za prikaz u rezultatima pretraživanja za traženi upit korisnika.
Meta tagove dijelimo na meta naslov (eng. title tag) i meta opise (eng. description tag).
a) Naslov stranice
Naslov stranice jedan je od najvažnijih SEO čimbenika na stranici te prva stvar koju tražilice nađu u pretraživanju i indeksiranju vaše web stranice. Dodajte ključne riječi na početak naslova svoje stranice. To pomaže tražilicama da od samog početka razumiju koje ključne riječi stranica cilja.
Pripazite na dužinu naslova. Pišite kratke i opisne naslove; preporuka je da naslov bude između 50 do 60 znakova jer je to prosječan broj znakova koje Google prikazuje u rezultatima pretraživanja.
b) Opis stranice
Meta opis stranice prikazuje se u rezultatima pretraživanja te opisuje sadržaj web stranice. Mora biti opisnog karaktera, od 155 do 160 znakova i jedinstven za svaku stranicu. Tražilice ih koriste za određivanja ranga stranice, a korisnicima služe kako bi odredili relevantnost web stranice za njihovo pretraživanje.
To je vaša prilika da reklamirate svoju stranicu i uvjerite korisnike da kliknu na vašu vezu i posjete vašu web stranicu. Treba napomenuti da Google ne prikazuje uvijek prilagođeni meta opis, mnogo puta koristi automatizirani opis ako smatra da je korisniji za pretraživača.
Meta tagovi igraju ključnu ulogu u privlačenju korisnika da kliknu na vašu web stranicu.
2. Ključne riječi
Svaka uspješna optimizacija za tražilice počinje pronalaženjem pravih ključnih riječi za vašu web stranicu. Ključne riječi su temelj optimizacije jer će tražilice pronaći vašu web stranicu pomoću njih.
Svrha korisničkog pretraživanja je namjera pretraživanja ključne riječi. Google automatski tumači namjeru pretraživanja korisnika te prikazuje rezultate koji najbolje odgovaraju traženom upitu.
Zato želite identificirati što vaši klijenti traže te koji problem se nadaju riješiti.
Koristeći Google Keyword Planner ili neki drugi planer ključnih riječi po izboru, unesite svoju temu ili industriju u traku za pretraživanje. Ako ste primjerice u industriji njege kože, upišite "njega kože" i kliknite na ikonu za pretraživanje. To će vam zatim pokazati podatke o industriji i prijedlozima ključnih riječi koje možete koristiti za svoju web stranicu.
Tako možete suziti svoje istraživanje za ključne riječi koje vaši klijenti koriste za pronalaženje informacija o njezi kože. Trebali biste se usredotočiti na ciljanje ključnih riječi dugog repa povezanih s pitanjima. Ključne riječi povezane s pitanjima su pojmovi za pretraživanje koji imaju informacijsku svrhu, npr. "koje proizvode za njegu kože trebam".
3. Kvalitetan sadržaj
Nije dovoljno objaviti pregršt stranica i postova na web stranici i očekivati da će tisuće posjetitelja posjetiti vašu web stranicu.
Ključ uspjeha je stvaranje sadržaja povezanog s vašim ključnim riječima što povećava autoritet vaše stranice i olakšava Googleu da razumije o čemu se radi na vašoj web stranici.
Sadržaj neka bude kvalitetan, personaliziran, autoritativan i originalan te nudi odgovore na pitanja klijenata. Može biti u obliku teksta, slike ili videozapisa. Kako biste bili sigurni da je vaš plan ostvariv, razvijte strategiju sadržaja kojeg ćete ponuditi kroz određeni period, a da pritom ostanete u svojoj industriji i odgovarate na pitanja vaše ciljane publike.
4. Izgradnja povratnih veza
Za rangiranje na tražilicama važne su povratne veze. To su veze koje dolaze s drugih web stranica na vašu web stranicu. Možemo reći kako su one pokazatelj popularnosti vaše web stranice.
Što više imate povratnih veza s autoritativnih i uglednih stranica, to će tražilicama dati signal da je vaša stranica kvalitetna.
Kako to postići? Prvenstveno kvalitetnim sadržajem te gostovanjem na drugim popularnim i autoritativnim web stranicama u vašoj industriji. Gostovanje na web stranicama ostaje jedna od najučinkovitijih taktika izgradnje povratnih veza. Vlasnici web stranica dobivaju dobro napisan i relevantan članak spreman za objavljivanje, a vi dobivate povratnu vezu s autoritativne web stranice.
5. Brzina učitavanja web stranice i responzivan dizajn
Gotovo 60% pretraživanja na Googleu dolazi s mobilnih uređaja.
Brzina učitavanja web stranice ključna je za pružanje dobrog korisničkog iskustva. Korisnici žele brze i učinkovite informacije, a stranica koja se sporo učitava natjerat će ih da napuste vašu stranicu. Iskoristite besplatan Googleov alat za provjeru brzine učitavanja web stranice.
Google preferira web stranice prilagođene mobilnim uređajima. To znači da Google koristi mobilnu verziju vaših web stranica prilikom indeksiranja i rangiranja stranica.
Za početak, provjerite svoju web stranicu s Googleovim alatom prilagođenim mobilnim uređajima i riješite sve moguće probleme.
Web-mjesto bi trebalo izgledati potpuno isto na mobilnom i stolnom računalu: izgled bi trebao biti prilično jednostavan, a navigacija web stranice optimizirana za mobilno korisničko iskustvo. Korisnici koji trebaju pomoć u pronalaženju ili pristupu informacijama na vašoj web stranici vjerojatno će otići negdje drugdje.
Također, optimiziranje web stranice za mobilne korisnike osigurava da vaša web stranica bude dobro rangirana u rezultatima pretraživanja i pruža kvalitetno korisničko iskustvo.
SEO jedan je od najvažnijih procesa kojeg možete koristiti za postizanje višeg ranga web stranice u organskim rezultatima pretraživanja.
Add comment
Comments