Newsletter je sjajan način za povezivanje s kupcima i potencijalnim kupcima, pružanje informacija o vašem poslovanju i proizvodima ili uslugama, i promociju vaših akcija i događaja. Međutim, kako biste imali uspješnu newsletter kampanju, potrebno je planirati i provoditi je pažljivo.
Zato ćemo u ovom članku detaljno istražiti kako pokrenuti uspješnu newsletter kampanju. Kako definirati ciljeve, odrediti uspješnu strategiju, stvoriti sadržaj i mjeriti rezultate.
1. Što je newsletter?
"46% potrošača preferira komunikaciju putem e-maila s tvrtkama i robnim markama."
Email marketing je vrsta digitalnog marketinga usmjeren na kreiranje i slanje personaliziranih poruka osobama koje su dale dopuštenje za slanje istih na njihove mail adrese. O email marketingu i zašto je važan za poslovanje, pisali smo ovdje.
Newsletter je vrsta email marketinga koja se temelji na komunikaciji putem maila koji se temelji na stvaranju odnosa povjerenja s kupcima, stvaranju vjernih klijenata, izgradnju branda i prepoznatljivosti, informiranja, educiranja, personaliziranih ponuda te prodaji bez direktne prodaje.
Newsletter je posebno kreiran mail koji se šalje ciljano određenoj osobi ili skupini osoba, koje su pokazali interes za proizvod i uslugu koje nudite u e-mailu.
Cilj newslettera može biti:
- Informirati pretplatnike o novostima, ponudama i akcijama
- Ponuditi ekskluzivan sadržaj samo za pretplatnike
- Ponuditi posebnu vrstu edukacije
- Povećati promet prema web stranici
- Povećati prodaju
- Izgraditi bolji odnose s klijentima
Prije nego što krenete u izradu i slanje newslettera, morate znati što želite postići slanjem istog. Koji je dugoročni cilj vaše newsletter kampanje i kako će ona utjecati na vaše cjelokupno poslovanje.
Plan i strategija newsletter kampanje
Ono što vam mora biti misao vodilja prilikom kreiranja newslettera su vaši klijenti. Kako ćete ih pridobiti da se prijave za vaš newsletter i kako će im on pomoći pri zadovoljavanju njihovih potreba i rješavanju problema s kojima se susreću. Isplanirajte sve teme i aktivnosti za određeni period ( mjesec dana, 6 mjeseci) za pridobivanje novih pretplatnika te zadržavanje postojećih.
Zatim odredite kako ćete prikupiti mail adrese, jer ponovimo, mailove bilo koje vrste, tako i newsletter, možete slati samo kada su vam vlasnici dali dopuštenje za slanje! Adrese možete prikupiti putem online obrasca kojeg stavite na web stranicu ili društvene mreže, ponudite svojim klijentima nešto besplatno u zamjenu, poput besplatnog materijala, kupona, popusta i slično.
Zatim te adrese uvezite u neki od besplatnih softvera za kreiranje i slanje newslettera poput MailChimpa, SendinBlue-a ili ConstantContact-a.
- Cilj newslettera
Odlučili ste iskoristi prednosti email marketinga i krenuli ste u izradu newslettera, ali ne znate od kuda krenuti. Za početak, morate odgovoriti na pitanje zašto ste odlučili newsletter marketinšku kampanju uvrstiti u svoju cjelokupnu marketinšku strategiju i koju dobrobit ona ima za vaše cjelokupno poslovanje.
Neki od ciljeva mogu biti:
- Informiranje kupaca
- Izgradi prepoznatljivost i brenda
- Izgradnja odnosa s kupcima kroz personalizirane ponude
- Uvjeravanje da im je baš ono što vi nudite potrebno te da na kraju kliknu na CTA i obave željenu konverziju
Također, poslovanja koja su prisutna samo na društvenim mrežama ne mogu detaljno nuditi znanja i informacije kao što je to slučaj s primjerice poslovanjima koje imaju web stranice i blogove, pa im newsletter dođe kao vrsta bloga u kojem nude detaljnije informacije iz područja stručnosti.
Na primjer:
- Restoran može koristiti newsletter za promociju novih jela ili posebnih ponuda.
- Trgovina može koristiti newsletter za promociju novih proizvoda ili rasprodaje.
- Usluga za čišćenje može koristiti newsletter za informiranje o svojim uslugama i promociji popusta.
Mi primjerice imamo newsletter kampanju kako bi naše pratitelje i kupce obavijestili o novim objavama na blogu, ponudama i akcijama te trendovima u digitalnom marketingu. Ako među prvima želite saznati novosti iz svijeta digitalnog marketinga, prijavite se na naš newsletter ovdje!
- 2. Kome šaljete
Kome šaljete je jednako važno kao i zašto šaljete. Relevantnost je ključ! Ako newsletter pošaljete kontaktima koji nisu pristali na dobivanje istih te im vaša ponuda nije zanimljiva i potrebna, mail je od početka osuđen na neuspjeh.
Ako ste dobro odredili svoju ciljanu publiku kojoj se želite obratiti i za koju želite da postanu Vaši kupci pri kreiranju poslovnog plana za vaše poslovanje, onda Vam ovaj korak pri kreiranju newsletter strategije dolazi prirodno. Dobro određena ciljana publika pretplatiti će se na vaš newsletter jer ih zanima vaša ponuda usluga te žele dobivati vaše poruke u svoje poštanske pretince.
Druga najvažnija stvar je vrijednost koju vaš newsletter ima za kupce!
Koja je vrijednost za primatelje? Kako će im vaša ponuda olakšati ili promijeniti život na bolje?
Svojim newsletterima možete dodati vrijednost na sljedeći način:
- Pružanje personaliziranih ponuda i popusta
- Signaliziranje korisnog sadržaja na vašoj web stranici (novi postovi na blogu, vodiči s uputama itd.)
- Ponuda edukativnog sadržaja u obliku teksta sa savjetima i trikovima ili povezivanje sa zatvorenim sadržajem (e-knjige, materijali za obuku, alati ili predlošci itd.)
Za kraj, personaliziran sadržaj s vrijednostima važnima za vaše pretplatnike u bazi kontakta omogućiti će ne samo privlačenje potencijalnih klijenta, nego i zadržavanje postojećih koji će s radošću otvarati vaše newslettere i klikati na poveznice unutar njih.
- 3. Što šaljete
Što želite da primatelj učini s vašim mailom? Primjerice, želite li da se prijave na webinar, preuzmu knjigu, iskoriste promo kod ili obave kupnju?
Hoćete li im slati ekskluzivne ponude, informirati ih o novim člancima na blogu, promotivnom sadržaju ili pak o novostima o vašem poslovanju?
Svaki newsletter mora imati kvalitetan sadržaj relevantan za onoga tko ga prima i s jasnim pozivom na akciju (CTA).
Sadržaj poziva na akciju mora ispunjavati obećanje koje su dobili prilikom prijave/pročitanog maila!
- 4. Kada šaljete
Iako istraživanja pokazuju da je najviše otvaranja mailova srijedom i četvrtkom u periodu od 11 do 12 h te od 18 do 19 h z za slanje kampanja, najbolje vrijeme slanja ipak ovisi o vašim klijentima te vremenu u kojem se mailovi najviše otvaraju. Provjerite analitiku i vidite u koje dane i u koje sate je najveća stopa otvaranja newslettera.
Pratite putovanje svojih pretplatnika i prilagodite se njihovim potrebama i životnim navikama. Pratite i u kojem stadiju prodajnog putovanja su… da li su to potencijalni kupci, kupci koji su na putu na nešto kupe, ali nisu sigurni i treba im poticaj ili su to vaši vjerni kupci za koje želite da vam se vrate.
- 5. Gdje šaljete
Imajte na umu responzivan dizajn (dizajn prilagođen otvaranju na svim uređajima) te prilagođenost multimedije u newsletteru neovisno o tome da li vaša publika otvara mailove na mobilnim uređajima ili desktop računalu, svaki mail mora biti prilagođen da se otvara na svim uređajima.
I opet, šaljite personalizirane ponude kreirane samo za one osobe koje su dale dopuštenje za slanje istih na njihove mail adrese!
Nakon što imate bazu kontakata, znate cilj newsletter kampanje te imate izrađenu strategiju, vrijeme je za izradu dizajna i sadržaja.
Vrste newslettera
Nije svaki newsletter isti, pa pripazite na to prilikom planiranja i kreiranja newslettera.
- Standardni newsletter
Poduzetnici koje vode blog ili imaju poslovni profil na društvenim mrežama, koriste se newsletter kampanjom kako bi svojim klijentima ponudili nešto više.
Primjerice, newsletterom se šalju ponude, educira, informira o novostima i ponudama, nudi poseban sadržaj, promo kodovi i tome slično. Služi za povezivanje s klijentima i prodaju, iako nije standardan prodajni mail.
Primjer standardnog newslettera:
“Kako napisati savršenu Instagram biografiju.”
2. Pozdravni newsletter
Nakon što se osoba prijavi na newsletter i ostavi svoj mail, pristojno je zahvaliti na prijavi i poželjeti dobrodošlicu. Pozdravni mail ostavlja pozitivan prvi dojam i početak je stvaranja odnosa povjerenja s pretplatnikom.
Ako nudite proizvode i usluge možete nagraditi pretplatnika s popust kodom kao darom dobrodošlice.
Primjer pozdravnog maila: “Dobrodošli u naš newsletter! U ovom izdanju donosimo vam najnovije vijesti iz naše tvrtke, kao i zanimljive članke i informacije iz naše industrije."
- 3. Promotivni newsletter
Nakon pozdravnih mailova, promotivni mailovi su najčešća vrsta newslettera. Šalju se kada želite podsjetiti vaše pretplatnike na Vaše proizvode i usluge ili promotivno razdoblje.
Primjer promotivnog maila:“Dragi pretplatniče (osobno ime ukoliko ga imate), stiže super ponuda za tebe!”
- 4. Newsletter za posebne prilike
Vrsta mailova za točno određeno vrijeme kao što su blagdani i praznici, dan zaljubljenih, crni petak. Poželjno je kampanju pokrenuti određeni period prije samog događaja te pretplatnike “voditi” prema krajnjoj ponudi kroz 3 do 5 mailova. Dizajn i sadržaj neka budu u duhu prigode kojoj je namijenjena te naravno ponuda mora biti kreirana posebno za događaj.
Primjer newsletter za posebne prilike: “Posebna ponuda za Valentinovo! Iskoristi kod od 30% popusta na određene proizvode i razveseli voljenu osobu!”
- 5. Newsletter zahvale
Ova vrsta kampanje šalje se nakon obavljene željene akcije (kupnja, pretplata, prijava.. ).
Pokazujete kupcu da nije samo broj te da ga cijenimo. Tako učvršćujete odnos s kupcima, po želji postoji mogućnost popusta na sljedeću kupnju ili slanja newslettera informativnog karaktera. Primjerice ako je osoba kupila od vas alat, šaljete joj informativni mail kako alat održavati ili koje dodatnu opremu imate za taj aparat u ponudi.
Primjer newslettera zahvale: “ Zahvaljujemo na kupnji. U znak zahvale, dajemo ti 15% popusta na sljedeću kupnju!”
- 6. Newsletter podsjetnik
Vrsta je automatiziranih mailova, koji se šalje kupcima koji su stavili vaše proizvode u košaricu, i napustili je, bez da su obavili kupnju. Ovdje kako bi se potaklo kupce da izvrše željenu akciju, u ovom slučaju kupnju, ponudi se posebna ponuda ili popust!
Primjer podsjetnik newslettera: ”Pozdrav! Znamo da je život užurban i da je lako zaboraviti stvari. No, ne zaboravite na proizvode koje ste ostavili u našoj košarici!"
Kako napisati kvalitetan sadržaj newslettera
Pišite jednostavnim jezikom koji je razumljiv svima. Pripazite da pišete gramatički točno i uvijek provjerite pravopisne greške prije slanja. Tekst neka bude personaliziran, originalan, kvalitetan te prepoznatljiv za vaš brend s jasnim ciljem i porukom za pošiljatelja. Pišite u kratki paragrafima, boldanim slovima, i bitan tekst neka isto tako bude podebljan kako bi ono najbitnije bilo prvo uočeno i uhvatilo pažnju čitatelja.
Sami tekst neka bude između 300 do 1500 riječi. 1 poruka nepisano je pravilo. Ako imate više poruka, podijelite ih u više newslettera. Važne informacije stavite na početak newslettera-odmah moraju znati tko šalje i kakav ih sadržaj očekuje.
Ono najvažnije je dati čitateljima prave informacije te sadržaj mora “voditi” čitatelja do željene konverzije.
Neka svaki newsletter ima isti dizajn kako bi bio prepoznatljiv kao i vaš brend. Koristite maksimalno 2 do 3 boje. Fokus neka bude na bitnim i konkretnim informacijama. Vizualno odvojiti pre header i footer. Ne zaboravite na gumb za poziv na akciju. Stavite ga pred kraj maila, te neka po mailu bude samo jedan.
Osnovni dijelovi newslettera
- Naslov
Naslov je druga verzija poziva na akciju! Želimo da ljudi kliknu na mail, zato naslov treba biti usmjeren na akciju.
Naslov newslettera ključan je za uspješno otvaranje newslettera; obavještava primatelja o čemu se u mailu radi. Možemo definirati naslov kao opis sadržaja newslettera na zanimljiv način u 50 znakova.
Naslov mora odražavati ostatak maila. Primjerice, ako je u mailu eBook, onda bi naslov glasio “Vaš eBook Vaš čeka!”)
Treba spomenuti kako je u naslovu bitna personalizacija u obraćanju pretplatniku s imenom ili imenom i prezimenom. Ako nemate osobne podatke, pokušajte personalizirati poruku u smislu zašto je bas ta osoba dobila vaš mail. Personalizacija pozitivno utječe na povjerenje i izgradnju odnosa te direktno utječe na stopu otvaranja!
- 2. Ime i prezime pošiljatelja
Sadrži ime pošiljatelja newslettera, logo te informacije o datumu slanja.
- 3. Ime i prezime primatelja
Naslov i uvod. Njihov problem i naše rješenje za problem plus benefiti od istog. Mora biti jasno što nudimo. Naslov, slika i poziv na akciju moraju biti klikabilni te voditi na isto mjesto ( blog, web stranicu).
- 4. Sadržaj
Najveći dio newslettera. U ovom dijelu pišete svoj sadržaj. Koju poruku želite prenijeti, što želite da osoba kada otvori newsletter pročita, sazna, što da učini. Svi pozivi, multimedija i veze nalaze se ovdje. Zapamtite, dobar newsletter sastoji se od 80% kvalitetnog sadržaja, dok 20% odlazi na prodaju.
- Footer
Nalazi se na samom kraju newslettera. U njemu se nalaze dodatni podaci o tvrtki (naziv tvrtke, adresa, linkovi na društvene mreže).
Dodatni savjeti za kreiranje newslettera
Ono najbitnije je da sadržava vezu za odjavu s liste pretplatnika! To je zakonska obaveza te je svaki elektronička pošta mora sadržavati, pa tako i newsletter. Neka odjava bude jednostavna i kratka. Ako želite, možete postaviti anketu, nakon odjave s pitanjem zašto su se odjavili kako bi dobili povratnu informaciju i ako ima potrebe, uveli promjene.
- Za svaki newsletter imajte poseban cilj. Kako ću s ovim newsletterom pomoći svojim pretplatnicima?
- Fokusirajte se na davanje vrijednosti svakom newsletteru jer ćete tako stvoriti povjerenje sa pretplatnicima. Kada vide da je mail od Vas, znati će da će im donijeti nešto novo i potrebno.
- Vizualni identitet- pravilo je tamna slova, svjetla pozadina. Font neka bude jasan, lako čitljiv, standardan (nemojte koristiti teško čitljive fontove) i neka bude isti kao i na web stranici!
- Sadržaj neka bude kvalitetan. Pravilo je da u svakom newsletteru bude barem jedna slika.
- Veze unutar sadržaja neka budu klikabilne i vode na željeno mjesto.
- Personalizacija je ovdje jako bitna, statistika pokazuje kako će ljudi prije otvoriti mail koji u pretpregledu ima njegovo ime. Personalizirajte naslov, pretpregled i sami tekst.
- Segmentirajte korisnike na manje skupine i šaljite im točno određene newslettere vezane za njihove trenutne potrebe.
- Ime pošiljatelja neka uvijek bude isto ime, bilo vaše osobno ime ili ime tvrtke, kako bi pretplatnici znali od koga je mail i tako izgradili povjerenje u vas.
- U predmetu maila ne koristite izraze poput besplatno, $$$ jer ćete zvučati neprofesionalno i vrlo vjerojatno završiti u spam sandučiću.
- Poziv na akciju- što želite da čitatelj učini? Zašto bi trebali kliknuti na CTA? Hoće li im biti jasno što klikaju? Dobar poziv na akciju najbitniji je za konverzije! Treba biti kratak, maksimalno 5 riječi te se treba sastojati od glagola koji određuju akciju ( registrirajte se, kliknite, saznajte više, prijavite se…) Neka bude uočljiv i boldanim tekstom po mogućnosti i s kontrastnom pozadinom.
- Povežite poziv s poveznicom kako bi ih odmah vodio do željenog mjesta (odredišne stranice).
- Ne zaboravite staviti opciju dijeljenja na društvenim mrežama!
- Newsletter možete kreirati i slati putem besplatnih softwera za upravljanje i vođenje email kampanji. Najpopularniji besplatni alati su: Mailchimp, SendinBlue, Constant Contact, Getresponse.
- Zapamtite, potrebno je znati pogoditi emociju, poistovjetiti se s klijentima. Otkriti problem i dati rješenje za isti.
- Poštujte svoje pretplatnike i nudite samo istinite informacije.
Zaključak
Sada kada znate što je newsletter i kako može pomoći vašem rijeme je da se bacite na posao i uključite ga u vlastitu marketinšku strategiju. Ukoliko na tom putu trebate pomoću, javite nam se! Tu smo za Vas!
Add comment
Comments